KARTA NAUCZYCIELA 2013: Krótszy urlop zdrowotny i wypoczynkowy

Nie więcej niż rok urlopu zdrowotnego nie wcześniej niż po 20 latach pracy, 47 dni urlopu wypoczynkowego, większa ewidencja czasu pracy oraz ograniczenie dodatków socjalnych dla nauczycieli – to najważniejsze obszary, które obejmą zmiany w Karcie Nauczyciela. Istotną informacją dla nauczycieli jest to, że ich pensum pozostanie niezmienione, lecz nadal będą zobligowani do realizowania tzw. godzin karcianych.

 

Urlop dla poratowania zdrowia – po 20 latach pracy

Duże zmiany czekają zasady udzielania urlopów zdrowotnych. Przede wszystkim, decyzji o potrzebie udzielenia tego urlopu nie będzie już podejmował lekarz rodzinny, lecz lekarz medycyny pracy. Ponadto, z urlopu będzie można skorzystać wyłącznie w przypadku schorzeń powstających w związku ze środowiskiem pracy nauczyciela. Aby otrzymać pierwszy urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel będzie musiał przepracować 20 lat (a nie jak dotychczas 7), zaś łączny okres jego trwania w karierze nauczyciela zostanie ograniczony do roku (aktualnie 3 lata).

 

Zapamiętaj!
Ministerstwo nie planuje wprowadzenia katalogu chorób uprawniających nauczyciela do urlopu zdrowotnego, jednakże chce ograniczyć schorzenia stanowiące podstawę korzystania z tego urlopu do takich, które wynikają ze środowiska pracy nauczyciela, a mogą skutkować wystąpieniem choroby zawodowej.

 

Urlop wypoczynkowy – 47 dni roboczych w roku

Zmienią się także zasady korzystania przez nauczycieli szkół feryjnych z urlopu wypoczynkowego. Nowe przepisy Karty Nauczyciela mają nieco zbliżyć zasady korzystania z urlopów przez nauczycieli do zasad obowiązujących w Kodeksie pracy, tzn. urlop nauczyciela będzie obejmował 47 dni roboczych, a nie ja dotychczas – min. 8 tygodni tj. 56 dni kalendarzowych (w przeliczeniu na dni robocze w 2012 r. było to 54 dni). Urlop w placówkach feryjnych ma również być udzielany bardziej elastycznie – tzn. nauczyciele będą mogli korzystać z niego nie tylko w okresie ferii, lecz także w dni wolne od zajęć dydaktycznych.

 

Zapamiętaj!
Obecne regulacje ograniczają czas urlopu do ferii letnich i zimowych, przy czym pozwalają na zobowiązanie nauczycieli do pracy w tym czasie w wymiarze do 7 dni. Takie rozwiązanie powoduje wątpliwość, czy w ciągu tych 7 dni nauczyciel korzysta z urlopu i powinien wykonywać tylko konkretne zadania powierzone w tym czasie, czy też są to jego normalne dni pracy i powinien np. być dostępny w te dni dla rodziców uczniów. Jak również brak jest regulacji, która pozwalałaby na oddanie dni urlopu nauczycielom, którzy np. w związku z rekrutacją do szkół, pracowali w ferie dłużej niż 7 dni.

 

Zastosuj!
Nauczyciel, aby skorzystać z urlopu wypoczynkowego będzie musiał wypełnić kartę urlopową, w której określi okres jego trwania tzn. będzie mógł zdecydować się na korzystanie z urlopu np. w okresie przerwy świątecznej lub ustalonych w szkole dni wolnych od zajęć, a tym samym część ferii letnich lub zimowych spędzi w pracy, pozostając do dyspozycji dyrektora.

 

Wejdź na Portal Oświatowy i poznaj pozostałe zmiany w Karcie Nauczyciela!

Reklamy

0 Responses to “”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: