Dni opieki nad dzieckiem w praktyce

Zwolnienie od pracy dla rodziców wychowujących dziecko w wieku do lat 14. co roku budzi wiele wątpliwości. Przepis przyznaje 2 dni opieki w roku, lecz co zrobić, gdy dziecko w styczniu kończy 14 lat lub pracownik zostaje zatrudniony z końcem roku?
 
Wymiar i sposób korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Prawo do 2 dni zwolnienia przysługuje „w ciągu roku kalendarzowego”, co oznacza, że niewykorzystanie tego zwolnienia w danym roku kalendarzowym powoduje wygaśnięcie tego prawa – niewykorzystane dni opieki nie przechodzą na kolejny rok.
 
Zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem, które w danym roku kończy 14 lat
Bez względu na to, w którym miesiącu i dniu danego roku dziecko skończy 14 lat, pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Decydujący o przyznaniu dni wolnych jest termin, w którym mają być one wykorzystane. Wraz z ukończeniem przez dziecko 14. roku życia uprawnienie do zwolnienia od pracy wygasa i fakt, iż pracownik z niego nie skorzystał, nie uprawnia go do wykorzystania tego zwolnienia w terminie późniejszym.
 
Zastosuj
Jeżeli  dziecko pracownika 31 stycznia 2013 r. skończy 14 lat, to pracownik ma prawo do wykorzystania 2 dni na opiekę w okresie od 1 do 30 stycznia 2013 r.. Gdy pracownik będzie chciał wykorzystać dni wolne w tym terminie, należy udzielić mu zwolnienia od pracy.
 
Przeczytaj cały artykuł na Portalu Oświatowym i dowiedz się m.in.:
  1. czy okres zatrudnienia lub wymiar etatu wpływają na przysługującą liczbę dni opieki nad dzieckiem?
  2. czy oboje rodzice mogą korzystać ze zwolnienia z art. 188 Kodeksu pracy w tym samym roku?
  3. czy korzystając z dni opieki trzeba w faktycznie opiekować się dzieckiem w tym dniu?
  4. czy ojciec może korzystać z dni opieki w czasie gdy matka dziecka jest na urlopie wychowawczym na to dziecko?
  5. czy choroba pracownika przesuwa termin udzielenia zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem?
 
Ważne!
W sejmie trwają pracę nad zmianą przepisów dotyczących zwolnienia od pracy dla rodziców wychowujących dzieci do lat 14. Więcej na ten temat w artykule „Do 4 dni opieki nad dziekiem„.
Reklamy

0 Responses to “Dni opieki nad dzieckiem w praktyce”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: