Za jazdę na „podwójnym gazie” nauczyciel straci pracę

Pytanie: Otrzymałam pismo z sądu z informacją, że nauczyciel został skazany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (art. 178a § 1 Kodeksu karnego) na karę 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. W piśmie nie ma informacji, że jest to kara za przestępstwo popełnione umyślnie. Czy stosunek pracy nauczyciela wygasł?

Odpowiedź: Tak. Prawomocne skazanie nauczyciela za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego powoduje wygaśnięcie stosunku pracy w szkole, jest to bowiem przestępstwo umyślne (art. 26 ust. 1 pkt 3 KN).
Jazda na „podwójnym gazie” to przestępstwo umyślne
Z punktu widzenia konstrukcji winy sprawcy czyny zabronione opisane w Kodeksie karnym dzielą się na umyślne oraz nieumyślne, na co wskazuje zresztą art. 9 tegoż kodeksu. Przyjmuje się, że treścią umyślności jest zamiar popełnienia czynu zabronionego, tj. zrealizowania rzeczywistości objętej znamionami jego strony przedmiotowej. Przestępstwo z art. 178a § 1 Kodeksu karnego ma charakter umyślny, albowiem uruchomienie i prowadzenie pojazdu z istoty rzeczy wymaga zamiaru bezpośredniego. Oczywiście dla bytu przestępstwa ważne jest także pozostawanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w trakcie prowadzenia pojazdu, jednak wystarczająca jest tu świadomość sprawcy, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego i godzenie się z tą możliwością.
Zapamiętaj !
Skoro więc przestępstwo, za jakie skazany został nauczyciel jest przestępstwem umyślnym, to o ile tylko wyrok skazujący jest prawomocny, stosunek pracy nauczyciela wygasł z mocy prawa (art. 26 ust. 1 pkt 3 KN).
Zastosuj !
Dyrektor szkoły powziąwszy wiadomość o skazaniu nauczyciela i upewniwszy się, że wyrok jest prawomocny, powinien stwierdzić wygaśnięcie stosunku pracy tego nauczyciela, zgodnie z art. 26 ust. 2 KN.
 
Reklamy

0 Responses to “Za jazdę na „podwójnym gazie” nauczyciel straci pracę”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: