Nauczyciel alkoholik

Pytanie: Za stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu (2 promile) nauczyciel został ukarany przez komisję dyscyplinarną karą nagany z ostrzeżeniem. Zaraz po tym ponownie zaczęły się problemy. Nauczyciel nie stawia się do pracy, nie odbiera telefonów i nie informuje o przyczynie swojej nieobecności. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy mogę go zwolnić dyscyplinarnie na podstawie Kodeksu pracy czy mogę korzystać tylko z procedur określonych w Karcie Nauczyciela i znów czekać aż komisja dyscyplinarna wyda orzeczenie?
 
Odpowiedź: Kodeks pracy w odniesieniu do stosunków pracy nauczycieli ma zastosowanie tylko w zakresie spraw nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela. Wyciąganie konsekwencji dyscyplinarnych wobec nauczyciela odbywa się zgodnie z regułami zawartymi w Karcie Nauczyciela (art. 5 kp, art. 91c ust. 1 KN).
 
Kodeks pracy stosuje się tylko wtedy, gdy Karta nie reguluje danej materii
Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami (art. 5 kp). Z zacytowanym przepisem Kodeksu pracy koresponduje zresztą art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela, który przewiduje, że w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.
 
Należy zauważyć, że Karta Nauczyciela reguluje kwestie wygasania i rozwiązywania stosunku pracy nauczyciela, w tym także przypadki, kiedy u podstaw są sprawy związane z naruszaniem przez nauczyciela jako pracownika obowiązków zawodowych. Z tego też powodu nie jest dopuszczalne pomijanie przepisów Karty i rozwiązywanie stosunku pracy z nauczycielem w trybie określonym przez Kodeks pracy.
 
Nauczyciel alkoholik ponosi odpowiedzialność z Karty Nauczyciela
Nie ulega wątpliwości, że zachowanie nauczyciela, o którym mowa w pytaniu, nie odpowiada godności zawodu nauczyciela i powinien o z tego powodu ponosić konsekwencje prawne. Alkoholizm jest chorobą, ale to w żaden sposób nie usprawiedliwia zachowania nauczyciela, zwłaszcza że przecież szkoła wypełniać musi zadania do jakich została powołana. Tymczasem zachowanie nauczyciela w istotny sposób dezorganizuje pracę szkoły i wymaga zdecydowanej reakcji.
 
Reklamy

0 Responses to “Nauczyciel alkoholik”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: