Przeniesienie konfliktowego nauczyciela do innej szkoły

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może wnioskować do organu prowadzącego o przeniesienie nauczyciela do innej placówki? Wspomniany nauczyciel popadł w konflikt z zespołem, dezorganizując jego pracę. Jakie można podjąć inne kroki prawne w takiej sprawie?
 
Odpowiedź: Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Zastosowanie tego trybu możliwe jest niezależnie od przyczyny, jakie leżą u podstaw przeniesienia (art. 18 ust. 1 KN).
 
Dwa tryby przeniesienia nauczyciela do innej szkoły
Karta Nauczyciela reguluje dwie możliwości przeniesienia nauczyciela. Pierwszy przypadek przewiduje przeniesienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, przy czym przeniesienie to może mieć miejsce na prośbę nauczyciela lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko (art. 18 ust. 1 KN). Drugi przypadek natomiast związany jest z koniecznością zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły, kiedy to organ prowadzący szkołę może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do tej szkoły – bez zgody nauczyciela, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko (art. 19 KN).
 
Zapamiętaj
W sytuacji wskazanej w pytaniu w grę może wchodzić tylko pierwszy przypadek i to o ile nauczyciel zatrudniony jest na podstawie mianowania.
 
Wspomniany art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela nie wskazuje żadnych szczególnych przyczyn takiego przeniesienia a to oznacza, że kwestia ta zależna jest wyłącznie od zgody stron stosunku pracy. Chociaż inicjatywa przeniesienia może pochodzić zarówno od nauczyciela, jak i dyrektora szkoły (organu prowadzącego), to w przypadku przeniesienia nauczyciela z urzędu konieczna jest jego zgoda.
 
 
Reklamy

0 Responses to “Przeniesienie konfliktowego nauczyciela do innej szkoły”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: