Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne od 1 lipca 2009 r.

Nauczyciele, którzy nie spełnili warunków do emerytury bez względu na wiek, na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela, będą mogli ubiegać się o przyznanie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. O 1 lipca 2009r. obowiązują już bowiem, przepisy ustawy z 22 maja 2009r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

Nauczyciele uprawnieni do świadczenia kompensacyjnego

O przyznanie świadczenia kompensacyjnego mogą ubiegać się nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w:

 1. publicznych i niepublicznych przedszkolach,
 2. szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
 3. publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego oraz innego rodzaju placówkach, określonych w ustawie o systemie oświaty np. młodzieżowe ośrodki wychowawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawczych, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem zamieszkania.

Podstawa prawna:

 • art. 2 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. Nr 97 poz. 800),
 • art. 2 pkt 5 i 7 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).

Warunki wymagane do uzyskania świadczenia kompensacyjnego

Nauczyciel, aby mógł przejść na świadczenie kompensacyjne musi spełnić łącznie następujące warunki:

 1. osiągnięcie określonego wieku w określonych latach,
 2. posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w wymienionych wyżej jednostkach szkolnych, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
 3. rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela albo z urzędu z przyczyn dotyczących szkoły w razie całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć albo wygaśnięcie stosunku pracy:
 • z upływem 6-miesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym, w który nauczyciel został przeniesiony na swój wniosek,
 • z dniem odmowy podjęcia pracy przez nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości podjęcia pracy w pełnym wymiarze czasu pracy na czas określony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji

UWAGA! Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony równocześnie w kilku szkołach lub placówkach, w celu nabycia prawa do świadczenia kompensacyjnego powinien rozwiązać stosunek pracy we wszystkich szkołach (placówkach).

Całość artykułu wraz z wyjaśnieniami eksperta ds. emerytur i rent z ZUS znajdziesz w najbliższej aktualizacji poradnika „Kadry w oświacie”.

Reklamy

0 Responses to “Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne od 1 lipca 2009 r.” 1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: