Dodatek za wysługę lat dla nauczyciela

Dodatek za wysługę lat po 3 latach pracy

Nauczyciel nabywa prawo do dodatku za wysługę lat w wysokości 3% od czwartego roku pracy w szkole. Wysokość dodatku wzrasta corocznie o 1%, jednak nie może być wyższa niż 20% wynagrodzenia zasadniczego, przysługującego nauczycielowi.

Kilka umów jednego nauczyciela i łączny wymiar zajęć wyższy niż pensum

W przypadku nauczyciela zatrudnionego w kilku stosunkach pracy jednocześnie okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Oznacza to, że tylko w jednym stosunku pracy można zaliczyć mu wszystkie poprzednie i zakończone okresy zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy podlegające wliczeniu do uprawnień pracowniczych. Natomiast w pozostałych stosunkach pracy nauczyciel musi sobie wypracować na nowo prawo do tego dodatku, czyli nabędzie do niego prawo po przepracowaniu w dodatkowym zatrudnieniu 3 lat.

UWAGA! Przy ustalaniu stażu pracy nauczyciela zatrudnionego w kilku zakładach pracy ważne jest, czy łączny wymiar zajęć ze wszystkich miejsc pracy nauczyciela przekracza obowiązujący go wymiar zajęć, czy też jest od niego niższy.

Dodatek za wysługę lat, gdy łączny wymiar zajęć przekracza pensum

Jeżeli łączny wymiar zajęć nauczyciela ze wszystkich stosunków pracy przekracza obowiązujący go wymiar zajęć, to poprzednie miejsca zatrudnienia można mu zaliczyć do stażu pracy tylko w jednym podstawowym miejscu pracy. Okresy podlegające wliczeniu to poprzednie okresy zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, podlegające wliczeniu do uprawnień pracowniczych. O tym, które z miejsc jest podstawowym miejscem zatrudnienia, ma prawo zdecydować nauczyciel, ponieważ żaden przepis nie definiuje tego pojęcia.

PRZYKŁAD
Nauczycielka języka polskiego w roku szkolnym 2009/2010 będzie zatrudniona w szkole podstawowej w wymiarze 9/18 obowiązującego wymiaru zajęć oraz w gimnazjum – w wymiarze 13/18. W poprzednich latach przepracowała łącznie 8 lat w liceum. Jej łączny wymiar zatrudnienia przekracza obowiązujący nauczyciela wymiar zajęć (wynosi 22/18). Nauczycielka jako podstawowe miejsce zatrudnienia wskazała gimnazjum.

Zgodnie z tym przysługuje jej w gimnazjum dodatek za wysługę lat w wysokości 8% wynagrodzenia zasadniczego. Natomiast w szkole podstawowej nabędzie prawo do dodatku za wysługę lat w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego po przepracowaniu tam 3 lat.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy nauczyciel przepracował w dodatkowym miejscu zatrudnienia co najmniej 3 lata.

PRZYKŁAD
Ta sama nauczycielka przedstawiła świadectwo pracy z technikum, w którym była zatrudniona przez 4 lata, pracując jednocześnie w liceum. Okres pracy w technikum należy wliczyć nauczycielce do dodatkowego zatrudnienia (obecnie w szkole podstawowej). Wówczas otrzyma ona w szkole podstawowej dodatek za wysługę lat w wysokości 4% wynagrodzenia zasadniczego.

Dodatek za wysługę lat, gdy łączny wymiar zajęć jest niższy niż pensum

Jeżeli jednak łączny wymiar zajęć nauczyciela zatrudnionego w kilku miejscach pracy nie przekracza obowiązującego go wymiaru zajęć, do stażu pracy w każdej ze szkół wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy. Ponadto do stażu pracy wlicza się inne udowodnione okresy podlegające wliczeniu do uprawnień pracowniczych.

PRZYKŁAD
Nauczyciel jest zatrudniony w szkole podstawowej w miejscowości X w wymiarze 3/18 oraz w szkole podstawowej w miejscowości Y od 10 lat w wymiarze 8/18. Łączny wymiar zatrudnienia wynosi 11/18 i nie przekracza obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć. Oznacza to, iż w każdej ze szkół do okresów wliczanych do wysługi lat należy zaliczyć wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia nauczyciela (10 lat pracy), zatem w każdej ze szkół otrzyma on dodatek za wysługę lat w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego.

O tym, jakie okresy możesz zaliczyć nauczycielowi do stażu pracy, od którego zależy nabycie prawa do dodatku za wysługę lat dowiesz się z poradnika „Kadry w oświacie”. Znajdziesz w nim pełną wersję artykułu wraz z przykładami i podstawą prawną.

Reklamy

3 Responses to “Dodatek za wysługę lat dla nauczyciela”


 1. 1 Szkoła podstawowa Luty 19, 2010 o 8:04 pm

  Dziękuję ,jasno wytłumaczony proces zaliczania okresów pracy do dodatku stażowego w kilku szkołach .
  Wiem że stanowi to problem dla wielu dyrektorów i kadrowców,zwłaszcza jak potraktować okresy zatrudnienia zakończone ,które trwały jednocześnie z zatrudnieniem podstawowym realizując pełne pensum do ponownego zatrudnienia dodatkowego .RRM

 2. 2 alka Listopad 9, 2011 o 6:15 pm

  witam, a ja proszę o pomoc właśnie, zatrudniam pedagoga (n-l kontraktowy)na 5/26 w tym roku szkolnym ma wypłacone 3% dodatku, inne szkoły zatrudniają go na 8/20 i 10/20 jak mam obliczyć mu ten dodatek stażowy, dopiero zaczęłam pracę i nic nie rozumię-peosze o pomoc.

 3. 3 alesz Wrzesień 9, 2012 o 10:05 am

  Proszę o pomoc. Jestem nauczycielem z 27 letnim stażem pracy. Pracuję w szkole podstawowej 13/18 i dopełniam etat 5/18 w drugiej szkole. Mam płaconą wysługę lat zgodnie z KN. Ale w tej drugiej szkole mam dodatkową umowę o pracę na 9/18 (dlatego, że od pewnego czasu wzrosła liczebność dzieci). Stąd mam pytanie czy mam prawo do otrzymania wysługi lat i dodatku motywacyjnego za 9/18 w tej drugiej szkole, w której uzupełniam etat? Zaznaczam, że pracuję w tych dwóch placówkach nieprzerwanie od 1991 r.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: