Zmiana warunków pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania

Warunki pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania można zmienić tylko w sytuacjach wskazanych w ustawie – Karta Nauczyciela. Nie stosuje się tutaj wypowiedzenia zmieniającego z art. 42 Kodeksu pracy, tak jak to ma miejsce przy umownych stosunkach pracy. Zmiana stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania może polegać na:

1)      przeniesieniu nauczyciela na takie samo lub inne stanowisko, w tej samej lub w innej szkole,

2)      uzupełnianiu etatu lub ograniczeniu zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż ½ wymiaru jego zajęć i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia,

3)      przeniesieniu w stan nieczynny.

Zmiana warunków zatrudnienia
Gotowe wzory, przydatne procedury
Obowiązki dyrektora szkoły
Zwolnienia w szkole – interpretacje KN

Dla nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie: ograniczenie zatrudnienia, stan nieczynny lub rozwiązanie umowy

Dyrektor szkoły w razie:

1)      częściowej likwidacji szkoły,

2)      zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole,

3)      zmian planu nauczania,

uniemożliwiających dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy lub, na jego wniosek, przenosi go w stan nieczynny.

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania można z powodu zmian organizacyjnych (np. zmniejszenia liczby oddziałów w szkole) ograniczyć wymiar zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć oraz proporcjonalnie obniżyć wynagrodzenie (art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela). Jeżeli nauczyciel nie wyrazi zgody na to zgody stosuje się art. 20 Karty Nauczyciela, tj. rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy lub przenosi go w stan nieczynny.

Zamiar zwolnienia nauczyciela trzeba skonsultować z organizacją związkową

O zamiarze zwolnienia nauczyciela dyrektor szkoły ma obowiązek zawiadomić reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, może zgłosić dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia na piśmie. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, dyrektor szkoły podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania stosunku pracy. Stosunek pracy wygasa po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, które w przypadku szkół feryjnych należy złożyć nauczycielowi do końca maja, tak aby umowa uległa rozwiązaniu z końcem sierpnia.  W przypadku placówek nieferyjnych wypowiedzenie może być złożone w dowolnym momencie w trakcie roku. O obowiązkach, jakie ma pracodawca wobec nauczyciela z którym rozwiązuje stosunek pracy przeczytasz w poradniku „Kadry w oświacie”.

Wniosek o przeniesienie w stan nieczynny czyni wypowiedzenie bezskutecznym

Jeśli nauczyciel w terminie do 30 dni od doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy złoży dyrektorowi szkoły pisemny wniosek o przeniesienie w stan nieczynny, stosunek pracy nie zostaje rozwiązany, ale trwa jeszcze przez okres 6-miesięcznego stanu nieczynnego. Po upływie stanu nieczynnego, jeżeli dyrektor szkoły nie będzie miał możliwości przywrócenia nauczyciela do pracy na poprzednich warunkach stosunek pracy wygasa.

Zmiana warunków zatrudnienia
Gotowe wzory, przydatne procedury
Obowiązki dyrektora szkoły
Zwolnienia w szkole – interpretacje KN

Reklamy

0 Responses to “Zmiana warunków pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: