Uczestniczenie nauczyciela w komisjach egzaminacyjnych w ramach czasu pracy

Pytanie: Czy nauczycielowi pracującemu 3 dni w tygodniu należy się wynagrodzenie za pracę w komisjach egzaminacyjnych w dni wolne od pracy? Dyrektor wyznaczył mnie na przewodniczącą komisji na egzaminie 6-klasisty, jestem wychowawczynią tej klasy, ale egzamin wypada w czwartek, kiedy nie pracuję. Zostałam również oddelegowana na egzamin gimnazjalny, również w czwartek.

Odpowiedź: Nauczyciel zobowiązany jest do uczestniczenia w przeprowadzaniu sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej oraz egzaminu w ostatnim roku w gimnazjum w ramach tygodniowego czasu pracy. Za pracę w dniu wolnym od pracy nauczycielowi przysługuje inny dzień wolny od pracy lub odrębne wynagrodzenie.

Zmiany w czasie pracy nauczycieli
Najnowsze interpretacje przepisów
Karta Nauczyciela o czasie pracy
Pobierz bezpłatny numer!

Uczestniczenie w przeprowadzaniu sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej – w ramach czasu pracy nauczyciela

Nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzaminu w ostatnim roku w gimnazjum, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i egzaminu maturalnego. Nauczyciel uczestniczy w przeprowadzaniu sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej lub egzaminu gimnazjalnego w ramach czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły. Oznacza to, iż wykonywanie czynności związanych z przeprowadzaniem sprawdzianu i egzaminu, o których mowa wyżej, odbywa się w ramach obowiązującego nauczyciela tygodniowego czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia (do 40 godzin tygodniowo w przypadku nauczyli pełnozatrudnionych, dla nauczycieli niepełnozatrudnionych czas ten ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu). Dyrektor szkoły ma zatem prawo wysłać nauczyciela do pracy przy takich egzaminach lub sprawdzianach.

Za pracę w dzień wolny od pracy nauczycielowi przysługuje dzień wolny lub odrębne wynagrodzenie

Za pracę wykonywaną w dzień wolny od pracy nauczycielowi przysługuje inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy jak za godzinę ponadwymiarową.

Podstawa prawna:

  • art. 42 ust. 1, ust. 2, ust. 2a, art. 42c ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.).
Reklamy

0 Responses to “Uczestniczenie nauczyciela w komisjach egzaminacyjnych w ramach czasu pracy”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: