Rekompensata za czas pracy nauczycieli podczas wycieczek szkolnych

Gdy wycieczka może odbyć się tylko w dni wolne, opiekunom przysługuje dzień wolny lub odrębne wynagrodzenie

Jeżeli impreza wyjazdowa organizowana jest w sobotę lub w niedzielę z tego powodu, że nie może się odbyć w inny dzień (np. olimpiada), to praca podczas tych wyjazdów jest traktowana jak praca w dniu wolnym od pracy. Za taki dzień pracy nauczycielowi (opiekunowi na wycieczce) przysługuje inny dzień wolny, a tylko wyjątkowo – odrębne wynagrodzenie (np. gdy ze względu na system pracy szkoły nie ma możliwości oddania nauczycielowi dni wolnych) (art. 42c ust. 3 Karty Nauczyciela). Wynagrodzenie za pracę w dni wolne oblicza się jak wynagrodzenie za godzinę ponadwymiarową (§ 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy).

Zmiany w czasie pracy nauczycieli
Najnowsze interpretacje przepisów
Karta Nauczyciela o czasie pracy
Pobierz bezpłatny numer!

Gdy wycieczka odbywa się w dni wolne chociaż nie musi – z opiekunami zawiera się umowy cywilnoprawne

Jeżeli natomiast wycieczka odbywa się w dni wolne od pracy, mimo że mogłaby być zorganizowana także w dni pracujące (np. wycieczki szkolne), to zasady jej organizowania powinno się określić wspólnie z organem prowadzącym w regulaminie imprez wyjazdowych. Ponieważ nie ma obowiązku realizowania takich imprez w dni wolne od pracy, nie ma także podstaw do wypłacenia nauczycielom za pracę podczas takiej imprezy odrębnego wynagrodzenia ani udzielania dni wolnych. W związku z tym w przypadku organizowania takich wyjazdów dodatkowe zadania nauczycieli i wynagrodzenie za nie powinny zostać uregulowane w umowach cywilnoprawnych. Chodzi przy tym o zadania wykraczające poza 40-godzinny tydzień pracy (art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Podstawa prawna:

  • art. 42 ust. 1, 42c ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.),
  • § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2005 r. Nr 22, poz. 181 ze zm.).
Reklamy

0 Responses to “Rekompensata za czas pracy nauczycieli podczas wycieczek szkolnych”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: