22 zasady bezpieczeństwa podczas wycieczki szkolnej

Szkoła, organizując wycieczki i imprezy dla uczniów, odpowiada za bezpieczeństwo dzieci w czasie ich trwania. Zwróć szczególna uwagę, na poniższe zasady bezpieczeństwa.

 • Niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby.
 • Niedopuszczalne jest realizowanie wycieczek podczas burzy, śnieżycy i gołoledzi.
 • Opiekun wycieczki sprawdza stan liczbowy jej uczestników przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz po przybyciu do punktu docelowego.
 • Jeden kierowca może prowadzić pojazd przez maksymalnie 9 godzin na dobę, z przerwami na odpoczynek. Czas ten może zostać przedłużony, do nie więcej niż 10 godzin, nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
 • Podczas wycieczki nad wodę, uczestnicy muszą zostać dodatkowo zapoznani z regulaminem kąpieliska. Uczestnicy wycieczki lub imprezy mogą pływać lub kąpać się, tylko w obrębie „kąpieliska” i „pływalni”.
 • Jeśli podczas wycieczki przewidziana jest nauka pływania, to może się ona odbywać tylko w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych i przystosowanych.
 • Uczący się pływać muszą mieć stały nadzór ratownika lub ratowników oraz ustawiczny nadzór opiekuna ze strony szkoły.
 • Grupy korzystające ze zbiorników wodnych powinny mieć zapewniony stały nadzór ratownika a na jedną osobę prowadzącą zajęcia nie może przypadać więcej niż 15 uczestników.
 • Jeżeli w czasie wycieczki lub imprezy zaplanowano korzystanie ze sprzętu pływającego np. kajaki i łodzie należy je wyposażyć w sprzęt ratunkowy.
 • Niedopuszczalne jest używanie łodzi i kajaków podczas silnych wiatrów.
 • Należy pamiętać również o tym, że niedopuszczalne jest urządzanie ślizgawek i lodowisk na rzekach, stawach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych.
 • W czasie wycieczek pieszych kolumna pieszych może poruszać się tylko prawą stroną jezdni chyba, że uczestnicy mają mniej niż 10 lat to wówczas poruszają się chodnikiem. W przypadku, gdy jest to nie możliwe, używają pobocza a jeśli nie ma takiej możliwości to poruszają się jezdnią – lewą stroną drogi.
 • Uczestnicy wycieczki w wieku do 10 lat idący w kolumnie, mogą poruszać się tylko dwójkami, pod opieką co najmniej jednej pełnoletniej osoby. Powyżej tego wieku liczba osób idących w kolumnie obok siebie nie może być większa niż 4.
 • Długość kolumny nie może przekroczyć 50 m, a odległość między nimi nie może być mniejsza niż 100 m.
 • Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest poruszanie się kolumn, gdy jest słaba widoczność.
 • Jeśli to jest wycieczka przedmiotowa np. do lasu należy poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach.
 • Wycieczki piesze lub narciarskie na terenach górskich, leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz leżących powyżej 1 000 m mogą prowadzić tylko przewodnicy turystyczni.
 • Obozy wędrowne organizuje się po trasach przygotowanych przez podmioty działające w zakresie turystyki kwalifikowa¬nej.
 • Długość trasy i tempo należy dostosować przede wszystkim do osób z najsłabszą kondycją fizyczną. Trasa i czas trwania wycieczki muszą być dostosowane do wieku i możliwości uczestników.
 • Podczas wycieczki nie można podawać uczniowi żadnych lekarstw bez zgody rodziców. Można stosować jedynie środki opatrunkowe.
 • Kierownik wycieczki ustala jedno miejsce wyjazdu i przyjazdu dzieci z wycieczki. Rodzice mają obowiązek doprowadzić i odebrać dzieci z miejsca zbiórki. Nie wolno wysadzać dzieci po drodze przejazdu autokaru.
 • W czasie wycieczki dzieci nie mogą pozostawać bez nadzoru opiekunów. Nie powinno być tzw. czasu wolnego.

Czytaj więcej na tematy wycieczek szkolnych

Reklamy

0 Responses to “22 zasady bezpieczeństwa podczas wycieczki szkolnej” 1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: