Twoje obowiązki w zakresie realizacji przez uczniów obowiązku szkolnego i obowiązku nauki

Twoje obowiązki różnią się, w zależności od tego, czy jesteś dyrektorem przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum czy szkoły ponadgimnazjalnej.

Dyrektor przedszkola

Jako dyrektor przedszkola publicznego lub niepublicznego:
1. powiadamiasz dyrektora szkoły podstawowej o spełnianiu przez sześciolatka (zamieszkałego w obwodzie szkoły) obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w Twoim przedszkolu. Do 30 kwietnia danego roku powinieneś przekazać pierwszą informację o podopiecznych zapisanych do tzw. oddziału zerowego, a do 10 września drugą, aktualną informację;

2. informujesz dyrektora szkoły o wszelkich zmianach w spełnianiu przez dziecko obowiązku przygotowania przedszkolnego, np. o odroczeniu lub wydłużeniu obowiązku nauki .

Dyrektor szkoły podstawowej

Najwięcej zadań związanych z kontrolą obowiązku szkolnego spoczywa na Tobie, jako dyrektorze publicznej szkoły podstawowej, w tym:
1. kontrolujesz spełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci sześcioletnie zameldowane w obwodzie kierowanej przez Ciebie placówki i analogicznie – spełnianie obowiązku szkolnego.

2. w sytuacji, gdy uczeń nie spełnia obowiązku szkolnego wnioskujesz do organu prowadzącego szkołę o ukaranie rodziców ucznia oraz ich przymuszenie do spowodowania spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego lub nauki.

3. prowadzisz ewidencję spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodzie Twojej szkoły (Księga ewidencji uczniów)

4. powiadamiasz dyrektora publicznej szkoły podstawowej, w której obwodzie mieszka uczeń, o przyjęciu go do swojej szkoły (ucznia spoza obwodu)

5. współpracujesz z wychowawcą klasy, pedagogiem szkolnym, sekretarzem szkoły, rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka w zakresie monitorowania spełniania obowiązku szkolnego i regularnego uczęszczania na zajęcia (kontrola frekwencji i systematyczności uczęszczania do szkoły, profilaktyka zapobiegająca wagarom i nadmiernej, nie uzasadnionej ważnymi przyczynami, absencji uczniów)

6. wszczynasz postępowanie egzekucyjne w przypadku niespełnienia obowiązku szkolnego i nieregularnego uczęszczania na zajęcia zgodnie z ustawą z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Dyrektor gimnazjum

Jeżeli jesteś dyrektorem gimnazjum, masz takie same obowiązki i zadania co dyrektor szkoły podstawowej (za wyjątkiem kontrolowania spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, bo nie prowadzisz takich oddziałów), a ponadto:
1. przekazujesz organom prowadzącym wykaz dzieci w wieku 16-18 lat, które realizują obowiązek szkolny w podległej Ci placówce, (na początku każdego roku szkolnego)

2. przekazujesz organom prowadzącym informacje o wszelkich zmianach w tym zakresie


Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej

Jako dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej:
1. na początku roku szkolnego (wrzesień) przekazujesz organom prowadzącym, zgodnie z miejscem zamieszkania, wykazy osób w wieku 16-18 lat, które realizują obowiązek nauki w podległej placówce oraz

2. informujesz o niespełnieniu przez uczniów obowiązku nauki i obowiązku regularnego uczęszczania na zajęcia (art. 14b,16,19 UoSO).

Reklamy

0 Responses to “Twoje obowiązki w zakresie realizacji przez uczniów obowiązku szkolnego i obowiązku nauki”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: