Staż nauczyciela rozpoczynającego pracę w szkole w ramach umowy na zastępstwo

Pytanie: Jestem młodym nauczycielem, rozpoczynającym pracę w zawodzie nauczyciela. Od września br. zatrudniłam się w Zespole Szkół Ekonomicznych, będę tam uczyć historii, umowa na zastępstwo za nauczyciela od 1 września do 30 czerwca, który jest na urlopie dla poratowania zdrowia. Moim przedmiotem jest historia (mgr historii), ale dyrektor wcisnął mi dodatkowo 8 godz. techniki biurowej. Do tego przedmiotu nie mam jednak kwalifikacji. Dyrektor wyraził zgodę bym mogła rozpocząć staż. Czy rozpoczęty przeze mnie staż będzie obejmował tylko historię czy również muszę się przygotować, że technikę biurową, do której nie mam uprawnień?

Odpowiedź: Zatrudnienie nauczyciela zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami jest jednym z warunków dopuszczających odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego. Do nauczyciela, który nie posiada wymaganych kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska nie stosuje się przepisów o awansie zawodowym, nawet wtedy, jeśli niezgodnie z przepisami, przydzielono mu do realizacji choćby 1, czy 2 godziny zajęć, do których nie posiada kwalifikacji. Dyrektor szkoły zatrudniając Panią nie mógł zatem przydzielić Pani do realizacji w ramach nawiązanego stosunku pracy godzin zajęć, do których nie posiada Pani wymaganych kwalifikacji i wyrazić zgodę na rozpoczęcie stażu (art. 10 ust. 7, 9 i 10 Karty Nauczyciela).

Niezależnie od powyższego, gdyby była Pani zatrudniona w niepełnym wymiarze zajęć, załóżmy że liczba godzin historii do których prowadzenia posiada Pani kwalifikacje stanowiła co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, wówczas nawet będąc zatrudnioną w ramach umowy na zastępstwo (1 wrzesień – 30 czerwiec) na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, mogłaby Pani rozpocząć z dniem 1 września staż i go realizować.

Podstawa prawna:
Ustawa z 26 stycznia 1982r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) – art. 10 ust. 7,9 i 10, rozdział 3a.

Reklamy

0 Responses to “Staż nauczyciela rozpoczynającego pracę w szkole w ramach umowy na zastępstwo”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: