Skrócenie stażu ze względu na dorobek zawodowy nauczyciela

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może krócić nauczycielowi staż sna kolejny stopień awansu zawodowego, z uwagi na dorobek zawodowy nauczyciela?

Odpowiedź: Sam dorobek zawodowy nauczyciela nie jest wystarczającą podstawą do skrócenia nauczycielowi stażu. Musi wystąpić jeden z trzech przypadków, aby dyrektor szkoły mógł skrócić ustawowo określony wymiar stażu nauczycielowi ubiegającemu się o wyższy stopień awansu zawodowego. Przypadki te wskazujemy poniżej.

Nauczyciel, który ubiega się o awans na wyższy stopień każdorazowo zobowiązany jest do odbycia stażu. W przypadku nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego – staż trwa 9 miesięcy, a w przypadku ubiegania się o wyższe stopnie (nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego) – staż trwa 2 lata i 9 miesięcy.

  1. Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany, jeśli posiada co najmniej stopień naukowy doktora, może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy.
  2. Dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w trybie przewidzianym w art. 9a ust. 3 Karty Nauczyciela (tzn. nauczycielowi akademickiemu legitymującemu się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osobie posiadającej co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy, którzy z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego) i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do roku i 9 miesięcy.
  3. Nauczyciele skierowani do pracy za granicą w celu wspomagania nauczania języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w środowiskach polonijnych po powrocie do pracy w szkole w Polsce mogą złożyć wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania egzaminacyjnego o awans na stopień nauczyciela mianowanego lub postępowania kwalifikacyjnego o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego, po odbyciu stażu w wymiarze rok i 9 miesięcy.

Podstawa prawna:
Ustawa z 26 stycznia 1982r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) – art. 9c ust. 1 i 2, art. 9a ust. 3, art. 9d ust. 9.

Reklamy

1 Response to “Skrócenie stażu ze względu na dorobek zawodowy nauczyciela”


  1. 1 dorota Wrzesień 3, 2012 o 10:35 am

    Pytanie czy nauczyciel akademicki, musiał mieć umowę o pracę, czy wystarczyła umowa zlecenie?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
6 - latki w szkole agresja w szkole arkusz organizacji szkoły awans nauzyciela awans zawodowy Bezpieczeństwo dzieci bezpieczeństwo i opieka nad 6 - latkami bezpieczeństwo nad wodą Bezpieczna szkoła bhp bompa w szkole czyn karalny dodatek funkcyjny dodatkowe wynagrodzenie roczne dodatkowy urlop macierzyński Dokumentacja szkolna dokumentacja wycieczki i imprezy szkolnej dyrektor szkoły godziny doraźnych zastępstw impreza szkolna Kadry w Oświacie Karta Nauczyciela 2013 Karta Nauczyciela 2014 kontrola stanu bhp kuratorium oświaty kwalifikacje nauczyciela monitoring w szkole nauczyciel mianowany nauczyciel stażysta nowa Karta Nauczyciela obowiązek nauki obowiązek szkolny obowiązki dyrektora ocena dorobku zawodowego odwołanie od decyzji dyrektora Okresowe kontrole opieka nad uczniami pensum nauczyciela plan nadzoru plan rozwoju mianowanego początek roku szkolnego rada pedagogiczna rada rodziców reforma 2009 reforma programowa remont w szkole rozporządzenie o kwalifikacjach sala gimnastyczna stan nieczynny Statut szkoły staż nauczyciela sytuacje kryzysowe teczka nauczyciela trzynastka 2013 trzynastka nauczycieli trzynastka w szkole trzynastka za 2013 rok Urlop dla poratowania zdrowia urlop rodzicielski urlop wypoczynkowy nauczyciela urlop zdrowotny urlop zdrowotny 2014 wagary wizytacja kuratorium wniosek o awans wycieczka szkolna wycieczki szkolne wynagrodzenia nauczycieli wypadek w szkole wyższe pensum wyższy stopień awansu zapobieganie wagarom zatrucie w szkole zespół szkół zielona szkoła
Reklamy

%d blogerów lubi to: